Darmowa wysyłka do zamówień powyżej 100 zł! Realizacja w ciągu 24-48h!
Beauty sleep - jak poprawić jakość snu?
Beauty sleep - jak poprawić jakość snu?

„Beauty sleep” to pojęcie, które ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ale o co właściwie chodzi?


Istnieje wiele różnych badań ukazujących fatalne skutki deprywacji snu na organizm: od zburzeń funkcji poznawczych, przez rozdrażnienie, nawet po pogłębienie stanów depresyjnych. Niedobór snu obija się również na wyglądzie. Szwedzcy naukowcy przeprowadzili ciekawe bada- nie mające poprzeć tę tezę :).


25 ochotników- kobiety i mężczyźni, w jednym tygodniu, zostali poproszeni o przesypianie odpo- wiedniej ilości snu, po to aby w kolejnym, kilka dni z rzędu spać tylko po 4 godziny dziennie.
Po jednym i drugim tygodniu ochotnikom wykonano identyczne zdjęcia (takie samo ubranie, oświetlenie, sceneria) i następnie pokazano je 122 przypadkowym osobom. Zdecydowana więk- szość jako „bardziej atrakcyjnych” wskazywała osoby, które się wysypiały :).

To bardzo proste: już dwa dni niewsyatrczającej ilości snu sprawia, że oczy są podkrążone, a cera poszarzała. Jestem bardzo ciekawa, ile razy zdarzyło się Wam usłyszeć pytanie (swoją drogą dość nie na miejscu ;): „czy jesteś chora?”- kiedy Ty po prostu się nie wyspałaś. Mi się zdarzyło i to parę razy w moim 30-letnim życiu :).


Nie ma się co dziwić- podczas snu nasz organizm najlepiej się regeneruje, przyspiesza też prze- pływ krwi, która dostarcza składników odżywczych do tkanek, w tym także do skóry. To dzięki temu, kiedy dobrze się wyśpisz o poranku cera wygląda na świetlistą i wypoczętą- przynajmniej ja tak mam ;)


Dlatego dzisiaj kilka moich sprawdzonych trików, które sprawiają, że naprawdę dobrze śpię.


♥︎ Koniec z telefonem minimum 30 minut przed snem

To zasada, którą wprowadziłam 2-3 lata temu i szczerze mówiąc- nie wyobrażam sobie dzisiaj tuż przed snem przeglądać Instagrama, TikToka, czy czegokolwiek innego. Po pierwsze- światło nie- bieskie emitowane przez telefon zaburza wydzielanie hormonu snu (melatoniny, o której dzisiaj będzie jeszcze mowa). Jest on kluczowy do tego aby mieć dobry i twardy sen. Po drugie- przyj- mowanie „krzyczących" w social mediach treści sprawia, ze staję się pobudzona. Jakiś czas temu zrobiłam na sobie mały eksperyment i przeglądałam TikToka tuż przed „snem”, efekt był taki, że leżałam w łóżku kolejnych 40 minut, bo nie mogłam zasną. Mój mózg ciągle podsyłał mi obrazy, które przed chwilą widział, aż nagle dziwną plątaniną myśli rozpoczętą od pomarańczowej su- kienki, którą widziałam na którymś z filmików przypominało mi się, podobną pomarańczową su- kienkę miała dziewczyna ze spożywczego na osiedlu mojej znajomej, a tak w ogóle to 2 tygodnie temu w środę miałam zadzwonić do tej znajomej, żeby zapytać co u niej :D. Złapałam się na tej myśli i przysięgam, że zaczęłam śmiać się sama z siebie. Od tego czasu stwierdziłam, że zasada odkładania telefonu jest złota. I zazwyczaj zasypiam dosłownie w kilka minut :).

♥︎ Chłodny, przewietrzony pokój

To jest w moim przypadku absolutna podstawa z dwóch powodów. Po pierwsze, w chłodnym pomieszczeniu mam większe poczucie świeżości, dużo szybciej zasypiam i nie budzę się w nocy. Wstaję wypoczęta, a moja twarz wygląda naprawdę dobrze. Po drugie, w ostatnim czasie kilku- krotnie przekonałam się na własnej skórze, ze spanie w zbyt wysokiej temperaturze sprawia, że wyglądam jakbym... całą noc piła hektolitry wina! :D Po jednej z ostatnich wizyt w hotelu, gdzie zapomniałam na noc zmniejszyć temperatury, wstałam w twarzą tak zapuchniętą, że naprawdę się przeraziłam! Nie pomogły masaże ani zimna woda. Opuchlizna całkowicie zniknęła po kilku godzinach!


♥︎ Aromaterapia& kropelki na pomoc

Kocham dyfuzory, w których mogę umieszczać swoje ukochane olejki eteryczne. Zapach lawen- dy, kadziła niesamowicie mnie uspokaja i sprawia, że wręcz zanurzam się w śnie. Zamiast dyfuzo- ra używam też mgiełek, którymi tuż przed snem spryskuję pościel. Aromaterapia ma udokumen- towane działanie relaksacyjne :). A im bardziej jesteśmy zrelaksowani, tym lepiej śpimy :).
Prócz tego, szczególnie podczas pełni, kiedy jakość mojego snu zazwyczaj jest gorsza sięgam po kropelki z CBD i melisą. To połączenie jest jednym z moich odkryć z ubiegłego roku :). Kiedy je- stem niespokojna, kropelki pomagają mi to opanować :)


♥︎ Maksymalne wyciemnienie pomieszczenia

O tym jak ważna jest ciemność dla jakościowego snu przeczytałam wiele artykułów i z ciekawości zaczęłam wprowadzać niektóre wskazówki w życie. Okazało się to absolutnym game changerem! W ciemności nasza szyszynka rozpoczyna wzmożoną produkcję melatoniny. U człowieka, w standardowych warunkach, początek wydzielania melatoniny zwykle następuje ok. godziny 21-22 i w naturalnym cyklu o takiej porze powinniśmy zacząć kierować się do snu (oczywiście nie dyskutuję tu o chronotypach, bo to temat na inny artykuł;). Niestety światło niebieskie (komputery, telefony, tablety), a także światło latarni zaburza wydzielanie tego neurohormonu, co skutkuje problemami z zaśnięciem, a także wybudzaniem się w nocy. Dlatego prócz odłożenia elektroniki na chwilę przed snem, ważne jest maksymalne wyciemnienie pomieszczenia. Ja od jakiegoś cza- su zasłaniam okna i śpię w maseczce na oczy. Cudowną maseczkę na oczy od jakiegoś czasu znajdziecie też w asortymencie Easy Livin’.a Jest wykonana z wysokiej jakości jedwabiu, dzięki czemu nie odciska się na twarzy i nie pozostawia tzw. „sleeping wrinkles” :). Przerobiłam już całe mnóstwo maseczek- w domu mam ich conajmniej 7 i ta zdecydowanie jest moim numerem jeden!
To moje doświadczenie, które sprawia, że mój sen jest naprawdę jakościowy. Oczywiście- zdarzają się sytuacje, w których nie jest idealnie- bo w końcu tak wygląda życie ;)- jednak mimo wszyst- ko poziom wysypiania się oceniam jako bardzo dobry!

https://easylivin.com.pl/pl/p/Jedwabna-maska-na-oczy-/105

Jeżeli zabierzecie coś z tego doświadczenia dla siebie, będę bardzo szczęśliwa:).

Ściskam Was całym serduszkiem, Martyną <3

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl