NATURALNY BOTOX DLA SKÓRY, CZYLI ANTYOKSYDANTY

WOLNE RODNIKI SĄ JAK... PIJAK

 

Wyobraź sobie małą cząsteczkę tlenu. Jak wygląda? Jakie jest jej zadanie? Co robi dla Ciebie i Twojej urody? Pewnie kojarzy Ci się dobrze :) i to super!

 

Jednak chciałabym, abyś przez chwilę wyobraziła ją sobie nieco inaczej. Pomyśl o bardzo pijanej osobie na imprezie. Jak się zachowuje? Czy tak samo jak przed wypiciem o kilka kieliszków za dużo? Czasem osobowość zmienia się nie do poznania- jakby... inna osoba w tym samym ciele. Bardzo podobnie jest z atomami tlenu, które straciły coś bardzo cennego- co najmniej jeden elektron. To zaburzenie powoduje, że cząsteczka jest wybrakowana.

 

Ta „mała” różnica sprawia, że atom tlenu nie jest już taki sam- staje się... reaktywną formą tlenu.

 

 

REAKTYWNE FORMY TLENU

 

Reaktywne formy tlenu, inaczej wolne rodniki. W swojej budowie chemicznej posiadają co najmniej jeden elektron bez pary. A, że elektrony nie lubią być samotne- rozpoczynają poszukiwania partnera. I tu rozpoczyna się istotny dla Ciebie problem. Wolne rodniki atakują inne, zdrowe atomy, aby odebrać im brakującą cząsteczkę i same poczuć się pełne, nie wybrakowane. Dochodzi uszkodzeń komórkowych- wolnych rodników powstaje w organizmie coraz więcej, pojawia się stres oksydacyjny. Czyli sytuacja, w której następuje kumulacja tych reaktywnych cząsteczek w organizmie. Ciało reaguje na to różnymi chorobami (nowotwory, cukrzyca, miażdżyca, udar mózgu), a także znacznie szybszym starzeniem się. Żebyś lepiej to zrozumiała, przygotowałam dla Ciebie rysunek, na którym widać skutki stresu oksydacyjnego na przykładzie warzywa.

 

 

Rys. Stres oksydacyjny warzywo.

 

 

Wolne rodniki powstają w organizmie pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, np. palenie papierosów, nieodpowiednie odżywianie (jedzenie pełne chemii, potrawy wędzone, grillowane), zanieczyszczenie powietrza, czy ekspozycja na słońce. Są jednak także sytuacje wewnątrz nas, które sprzyjają rozwojowi tych cząsteczek- na przykład stany zapalne organizmu. Trochę postraszyłam, co? ;)

 

Dobra, to teraz czas na przyjemniejszą część- na szczęście natura wyposażyła nas w fantastyczną broń, dla której pokonanie wolnych rodników to bułka z masłem :). 

 

 

ANTYOKSYDANTY

 

Antyoksydanty, zwane również antyutleniaczami lub przeciwutleniaczami to grupa związków chemicznych, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników i usuwają ich nadmiar z organizmu. Dzięki temu zapobiegają poważnym uszkodzeniom komórek i co za tym idzie ich przedwczesnemu starzeniu. Czyli, jeżeli Twoja dieta będzie bogata w antyoksydanty, dłużej zachowasz zdrowie, młodość organizmu i... piękną skórę!

 

Najważniejszymi antyoksydantami w diecie są przede wszystkim witaminy A, C, E, cynk, koenzym Q10, flawonoidy i antocyjany. Możesz je znaleźć w jedzeniu roślinnym dosłownie na każdym kroku- dobre, nierafinowane oleje, orzechy, marchew, szpinak, pomidory, pomarańcze, cytryny, rośliny strączkowe, czy owoce jagodowe. Te ostatnie interesują mnie dzisiaj najbardziej- w końcu w filmiku wykorzystałam borówki amerykańskie :).

 

Badania wykazują, że czarne jagody, jeżyny i maliny wydzielają najwięcej energii antyoksydacyjnej ze wszystkich popularnych owoców z wyjątkiem granatów. Dodatkowo poprawiają funkcje kognitywne- dzięki temu mózg działa sprawniej, lepiej zapamiętuje, jest bardziej uważny. To oznacza, że jedząc je regularnie będziesz nie tylko zdrowsza i piękniejsza, ale także bardziej skoncentrowana na tu i teraz :).

 

W filmiku zaproponowałam Ci peeling z borówek i płatków owsianych, ale czy wiesz, że dodając do niego tylko dwa/ trzy składniki więcej możesz stworzyć przepyszne, zdrowe smoothie? :)

 

Składniki:

200 gramów jagód/ borówek amerykańskich

2-3 łyżki płatków owsianych

1 łyżka dobrej jakości, ekologicznego miodu

300 ml roślinnego mleka (bez dodatku cukru!)

1/3 łyżeczki chlorelli (opcjonalnie, ale to naprawdę niesamowity antyoksydant- warto go mieć w kuchni:)

 

Wszystkie składniki zmiksuj ze sobą, w razie potrzeby dodaj odrobinę wody, jeżeli smoothie będzie za gęste.

 

Enjoy!

Martyna <3

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl